High level of performance at Perform in Perth praised by committee member

© DC ThomsonHonor Paul, 10, from Robert Douglas Primary,won the flute solo for beginners category
Honor Paul, 10, from Robert Douglas Primary,won the flute solo for beginners category

The level of performance shown by children who took part in this year’s Perform in Perth has been praised by one of its committee members.

Michael Jamieson, secretary of the Perthshire Musical (Competition) Festival Association, highlighted the level of work put in by the school teachers.

He said: “Saturday evening saw the culmination of two weeks of excellent performances.

“The winner of the Larg Instrumental Class was Tom Gray (alto saxophone), of Breadalbane Academy and the winner of the Premier Class was Alexander Wallace (piano), from Glenalmond College.

“The standard of performance is rising every year and this must be attributed to the outstanding and dedicated tuition received in schools in both the state and private sectors.”

This year’s competition was the 93rd music festival.

Awards

Premier Percussion Company’s Shield for most promising entrant in the drum kit solo classes – Lewis Dewar, Strathallan.

Premier Percussion Company’s Shield for most promising entrant in the timpani solo classes – Tom Cahalin, Perth Academy.

Wilkie’s Music Shield for most promising entrant in the xylophone solo classes –  George Croudace, Kinross High.

Wilkie’s Music Shield for most promising entrant in the snare drum solo classes – Tom Jackson, Muckhart.

The Arthur Bell and Sons Trophy for best primary school choir in classes 53-61 – Craigclowan Junior Concert Choir.

Cup presented by the Music Industries Council for the best individual competitor in vocal classes – Tasmin Glass, Kirriemuir.

The John Ritchie Memorial Cup for the best performer in the under 18 songs from shows classes – Erin Bathgate, Kinross High.

The Joan and Stewart Tennant Quaich for the best individual competitor in vocal classes (under 18) – Nicol Halcrow, Perth High.

A Rose Bowl awarded to the competitor with the highest mark in the advanced and open pianoforte classes – Alexander Wallace, Glenalmond College.

A gold medal awarded to the competitor with the highest mark in the advanced and open solo stringed instrument classes – Conrad Ihering, Glenalmond College.

The Stuart McNab Memorial Trophy awarded to the competitor with the highest mark in the advanced and open flute classes – Lauren Horsburgh, Crieff High.

The Louis J Barnett Memorial Trophy awarded to the competitor with the highest mark in the advanced and open solo woodwind classes – Leonie Brink, Kilgraston.

The Thomas H Stewart Memorial Award awarded to the competitor with the highest mark in the advanced and open brass solo classes – Angus Grierson, Glenalmond College.

 

Comments

Breaking:

    Cancel

    Sign up for our newsletter

    Fill in the form to sign up for the Courier newsletter

    Thank you. You have been successfully subscribed to our newsletter.

    Close